Що таке коронавіруси і чим вони небезпечні

Що таке коронавіруси і чим вони небезпечні

Що таке коронавіруси і чим вони небезпечні

В даний час різко зросла кількість вірусних захворювань і ускладнень після них. Постійна мутація структури вірусів не дає можливості підготуватися до епідемії і створити універсальні вакцини і противірусні препарати, в зв’язку з цим зберігається висока смертність.

Особливу небезпеку поширення вірусних інфекцій представляють сучасні особливості життя: збільшення щільності населення в мегаполісах, розширення соціальних контактів, робота в умовах опен-спейс в висотних будівлях із загальною системою вентиляції.

C кінця грудня 2019 року із китайського міста Ухань провінції Хубей почався спалах нової коронавирусной інфекції COVID-19, викликаної коронавірусів SARS-CoV-2. Швидке поширення по великій кількості країн і висока смертність (2,1-3,4%), дозволила ВООЗ оголосити 11 березня 2020 року про те, що спалах набула характеру пандемії.

Більшість країн ввів жорсткі заходи карантину.

Що це за вірус? Звідки він прийшов? Який прогноз розвитку ситуації?
Що таке вірус і чим він відрізняється від клітинних організмів?

Віруси є найрізноманітнішими істотами на планеті. Їх можна розглядати як окрему гілку еволюції.

У клітинних організмів геном складається з 2-х ланок ДНК, які розташовується усередині клітини.

Віруси ж можуть бути представлені як молекулами ДНК, які можуть бути 2-х ланцюжковими, одноланцюжковими, кільцевими, лінійними і т.д., і можуть також бути представлені молекулами РНК, які також можуть бути 2-х ланцюжковими, одноланцюжковими, кільцевими, лінійними, мати різну полярність та інше.

Важливою особливістю вірусів є те, що поза клітини вони розмножуватися не можуть, а отже вони можуть жити і розмножуватися тільки всередині клітини клітинного організму, структури якої вони використовують для власної реплікації.

Коронавірус SARS-CoV-2 є РНК одноланцюговим вірусом, розмір його генома є максимальним для РНК геному (якщо геном був би більше, то накопичується занадто багато помилок при його реплікації, тому такі віруси є нежиттєздатними). Коронавірус отримав таку назву завдяки характерним шипам на його поверхні, які нагадують корону.

Звідки беруться небезпечні для людини штами вірусів?

Віруси, які живуть і розмножуються в бактеріях, не можуть передаватися людині, так як бактерії, як правило, відносяться до без’ядерних організмів, а у людини клітини з ядрами, і тим ми занадто розрізняємося.

У зв’язку з цим все небезпечніші вірусні інфекції людина спочатку отримує від тварин. При цьому за довгі роки еволюції віруси настільки адаптовані до певного виду тварин, що цілком мирно з ними співіснують, як правило, не викликаючи захворювань. А це означає, що вперше перейшовши від здорової тварини вірус буде, як правило, дуже небезпечний для людини!

Таким чином колись від собак ми отримали вірус кору, а від верблюдів вірус віспи.

Коронавірус SARS-CoV-2 — є рекомбінантним вірусом кажанів та іншого, невідомого за походженням вірусу. При рекомбінації двох видів вірусу сталася та мутація, яка допомогла даному вірусу перейти на людину.

Всі без винятку віруси людини прийшли з природного резервуара від диких тварин і є зоонозами.

Чи був раніше коронавірус в людській популяції?

Коронавірус був відкритий в 1967 році, виявлено близько 40 його штамів. 4 з них викликають гострі респіраторні захворювання у людини. Великої уваги науковців вірус не привернув, так як захворювання, викликані цими вірусами, проходили в легкій формі і закінчувалися одужанням. Імунітет до цих штамів коронавируса нестійкий: на пів-року, рік і можливі повторні зараження.

Чому спалах нової коронавирусной інфекції викликав таку бурхливу реакцію китайської влади і пильну увагу ВООЗ і всього світу?

Історично так склалося, що це вже третій епізод коронавирусной інфекції з високою смертністю, з якої Китай вже добре знайомий і встиг постраждати:

  • 2002-2003 рр. спалах атипової пневмонії, збудник коронавірус. Значна кількість хворих в Китаї та Сінгапурі. Смертність 8%.
  • 2012 г. «Близькосхідний респіраторний синдром», спалах на Близькому Сході, збудник коронавірус. Захворювання протікало важко і смертність склала 36-40%.
  • Грудень 2019 року новий спалах інфекції, викликаної коронавірусів в Китаї. Смертність 2,1-3,4%.

З огляду на попередній досвід, китайська влада і медична спільнота доклали максимум зусиль і найжорстокіші карантинні заходи для локалізації спалаху і припинення поширення нової небезпечної інфекції.

Який прогноз розвитку ситуації?

Прогнозу може бути два: песимістичний і оптимістичний. Ніколи не можна бути повністю впевненим, за яким сценарієм розвиватимуться події. Все залежить від багатьох факторів, в першу чергу від того, наскільки швидко відбудеться адаптація самого вірусу.

Записатися до лікаря

Ви можете записатися на прийом по телефону +38 (099) 223-36-03
або заповніть онлайн-форму запису. Прийом проводиться за адресою:
м. Шостка, вул. Прорізна, буд. 12